32. nedelja trudnoće
Koliko meseci čini 32 nedelja trudnoće?
8 meseca (3. tromesečje)
D za razvoj
Do 32. nedelje trudnoće, većina telesnih sistema vaše bebe je formirana, funkcioniše i spremna je za život van materice. Veći deo njihovog razvoja od sada će biti usredsređen na rast, zbog čega je vitamin D tako važan. Saznajte kako ovaj hranljivi sastojak potpomaže kosti vaše bebe dok rastu i kako da budete sigurni da ga dobijate dovoljno.

Razvoj vaše bebe u 32. nedelji
NJihova pluća još uvek moraju da se razvijaju, ali udisanje amnionske tečnosti3 im pomaže da ih ojačaju u pripremi za prvo udisanje vazduha1.
U 32. nedelji trudnoće, vaša beba može da okreće glavu sa jedne na drugu stranu.
Iako vaša beba spava veći deo dana, kad je budna, možda eksperimentiše sa novom sposobnošću okretanja glave s jedne na drugu stranu1. Sada postaje svesnija sopstvenog tela i može da sisa palac i šutne nogama kad god je za to raspoložena4.
Neke bebe će do 32. nedelje biti u položaju sa glavom okrenutom nadole, poznatim kao cefalični prikaz, spremne za rođenje. Ako vaša beba i dalje uživa u položaju sa glavom gore ili u poprečnom (horizontalnom) položaju, ne brinite; ima dovoljno vremena da se okrene2.
Vaša beba, ove nedelje
Otkrijte nauku koja stoji iza razvoja vaše bebe, iz nedelje u nedelju
Vitamin D: Ključni sastojak za buduće zdravlje kostiju
Vitamin D je važan hranljivi sastojak koji treba uključiti u vašu ishranu u trećem tromesečju. Reguliše nivo kalcijuma i fosfora u telu, koji su neophodni za razvoj kostiju vaše bebe5,6. U ekstremnim slučajevima nedostatak vitamina D kod majke može prouzrokovati omekšavanje kostiju bebe, što može dovesti do retkog stanja rahitisa7.
Osim što štiti i pomaže u izgradnji njihovih kostiju, vitamin D koji konzumirate sada pomaže u izgradnji ličnih zaliha ove hranljive materije kod bebe, na koje će se oslanjati u prvih nekoliko meseci nakon rođenja.
Tokom trudnoće se preporučuje svakodnevno unošenje 10 mikrograma vitamina D.
Telo stvara vitamin D kada je koža izložena UVB zracima sunčeve svetlosti. Međutim, geografska širina Ujedinjenog Kraljevstva znači da imamo samo nekoliko meseci efektivne sunčeve svetlosti svake godine tokom leta. To znači da vitamin D koji se dobija kroz izlaganje kože suncu možda neće biti dovoljan da bude potpora vama i vašoj bebi tokom čitave trudnoće.
Možete povećati unos vitamina D od 32. nedelje nadalje tako što ćete paziti da jedete dobre izvore hrane. Međutim, malo je verovatno da će oni pružiti dovoljno. U Velikoj Britaniji se preporučuje uzimanje dodatka od 10 mikrograma vitamina D svakog dana tokom čitave trudnoće kao garancija da ćete dostići nivo koji je potreban vama i vašoj bebi8. Ministarstvo zdravlja takođe preporučuje da nastavite da uzimate dodatak vitamina D i nakon rođenja bebe ako planirate da dojite bebu8.
Simptomi trudnoće u trećem tromesečju (sa 32 nedelje)
Da li ste se umorili od osećaja umora? Zapamtite da podizanje nogu svako malo nije znak slabosti – to je razumna strategija koja će vam pomoći da prebrodite dan!
Znakovi trudnoće mogu takođe da uključuju:
- problemi sa spavanjem
- strije
- otečene i krvareće desni
- bol na boku uzrokovan širenjem materice (bol u okruglim ligamentima)
- glavobolja
- bolovi u leđima
- probavne smetnje i žgaravica
- nadimanje i zatvor
- grčevi u nogama
- napadi vrućine
- vrtoglavica
- otečene ruke i stopala
- infekcije mokraćnih puteva
- vaginalne infekcije
- zatamnjena koža lica ili smeđe mrlje – ovo je poznato kao hloazma ili trudnička maska
- masna, mrljasta koža
- gušća i sjajna kosa
- simptomi iz ranijih nedelja, uzrokovani trudnoćnim hormonima, kao što su promene raspoloženja, čudne žudnje za trudnoćom, pojačan osećaj mirisa, bolne ili propusne dojke, beli mlečni mlečni trudnički iscedak iz vagine i lagana mrlja (potražite lekarski savet za eventualna krvarenja)
SLEDEĆI KORACI
Proverite da li vaš prenatalni multivitamin sadrži 10 mikrograma vitamina D, i ukoliko to nije slučaj, kupite zaseban.
Ukoliko redovno jedete sledeću hranu bogatu vitaminom D, takođe ćete povećati unos9:
- Masna riba, uključujući haringe, skuše, sardine, losos ili pastrmku (ali ovo treba ograničiti na dve porcije nedeljno budući da masna riba može sadržati toksine koji mogu biti štetni za bebu u razvoju)
- Jaja – žumance sadrži vitamin D
- Obogaćena hrana – neki brendovi mleka, žitarice za doručak, margarini i namazi sa malim procentom masti su dodali vitamin D
Poslednji put pregledano: 8. avgusta 2016

Buduće zdravlje vaše bebe počinje ovde
U Aptaclubu verujemo da iskustvo pomaže u izgradnji otpornosti; da svaki novi susret, bilo u trudnoći ili nakon rođenja, može da oblikuje budući razvoj vaše bebe. Pomoću naše naučne stručnosti i podrške jedan na jedan, možemo pomoći vama i vašoj bebi da zagrlite sutrašnjicu.