11. nedelja trudnoće: Simptomi trudnoće i razvoj bebe
Vreme potrebno za čitanje: 6 minuta
Koliko meseci čini 11 nedelja trudnoće?
3 meseca (1. tromesečje)
Razvoj bebe u 11. nedelji
Mnogi glavni organi su sada na mestu
Razvoj bebe u 11. nedelji

Koje je veličine moja beba? I, kako izgleda moja beba?
U 11. nedelji trudnoće, vaša beba će započeti brzu fazu rasta. Još uvek su dugački samo 4-5 cm, što ih čini veličinom limuna. Međutim, oni brzo rastu i razvijaju se: sve kosti lica su sada na mestu, prsti na rukama i nogama se odvajaju od njihovih početaka na kožicama i ušni pupoljci poprimaju poznatiji oblik1.
Unutra, mozak, pluća, jetra i bubrezi vaše bebe su formirani do 11. nedelje, ali različiti telesni sistemi će nastaviti da se razvijaju tokom vaše trudnoće2.
Iako se vaša beba već neko vreme trzala2, malo je verovatno da ćete osetiti udarce otprilike do 17.ili 18. nedelje ili kasnije ukoliko je ovo vaša prva trudnoća1.
Svetlije budućnosti počinju ovde
Saznajte više o razvoju dojenčadi kako biste pomogli oblikovanje budućnosti svoje bebe
Trudnoća u 11. nedelji (prvo tromesečje)

Telesne promene
Kako struk počne da vas se širi, možda ćete početi da primećujete početke vašeg trudničkog stomaka. Ne uznemiravajte se ako još uvek nema šta da se vidi, verovatno neće proći mnogo vremena pre nego što budete imali šta da pokažete.
Simptomi trudnoće u 11. nedelji3
Rani simptomi trudnoće variraju od osobe do osobe. U 11. nedelji, možete doživeti simptome uključujući:

Dobre vesti o jutarnjim mučninama
Mučnine u trudnoći su obično ograničene na prvo tromesečje. Za većinu žena simptomi dosežu vrhunac oko 9. do 11. nedelje i znatno se poboljšavaju između 12. i 149. nedelje. Za neke, mučnine u trudnoći traju duže, otprilike do 20. nedelje, a refluks kiseline od drugog tromesečja nadalje može takođe izazvati mučninu i povraćanje. Saznajte više o jutarnjim mučninama i kako ih lečiti.

Vaš prvi ultrazvuk
Prvi ultrazvuk ćete imati između 8-14. nedelje. Ultrazvučni snimci koriste bezopasne zvučne talase kako bi prikazali detaljnu sliku vaše bebe u materici. Ni vi ni beba nećete osetiti ništa – osim malo ushićenja kada prvi put vidite svoje dete.

Fokusirajte se na kalcijum
Kalcijum je neophodan za razvoj kostiju i zuba, pa će vašoj bebi biti prilično10 potreban. Mleko je bogat izvor kalcijuma koji ima nekoliko važnih uloga10.
- Reguliše kontrakcije mišića, uključujući otkucaje srca vaše bebe
- Pomaže u normalnom zgrušavanju krvi
- Doprinosi zdravom funkcionisanju mišićnog tkiva i nerava
Vaše potrebe za kalcijumom se ne menjaju tokom trudnoće, ali je važnije da ispunjavate preporučeni dnevni unos.
Izvori kalcijuma
- Mlečni proizvodi, uključujući pasterizovano mleko, sir i jogurt
- Neki orašasti plodovi i semena, posebno semena badema i susama
- Pasulj i mahunarke
- Smokve, spanać
- Žitarice za doručak obogaćene tofu kalcijumom i beli hleb
- Napici obogaćeni kalcijumom, poput sojinih mleka
NAUČNA POZADINA
KALCIJUM
Pokrenula Nutricia
Široko priznat po značaju u razvoju zdravih kostiju i zuba, kalcijum je neophodan hranljivi sastojak za vašu bebu tokom čitave trudnoće12. Srećom, lako se može dobiti iz širokog spektra izvora.
Ali, kalcijum podupire još toga pored kostiju i zuba. Koriste ga sve pojedinačne ćelije i prisutan je u tkivima i telesnim tečnostima. Takođe ima i druge uloge, uključujući pomaganje funkcionisanju mišića i nerava, pospešivanje varenja i omogućavanje zgrušavanja krvi13. Prema jednoj studiji, dobra zaliha kalcijuma u trudnoći može pomoći u smanjenju rizika od preeklampsije i prevremenog porođaja14.
Hrana koju treba izbegavati tokom trudnoće
Ne postoji ništa posebno što treba izbegavati tokom pojedinih nedelja, ali tokom trudnoće je pametno propustiti sledeće:
Sirovo i nedovoljno kuvano meso
Nepasterizovano mleko i mlečne proizvode
Džigericu i prekomernu konzumaciju hrane bogate vitaminom A
Koliko kilograma treba da dobijem tokom trudnoće?
Dobijanje kilograma tokom trudnoće zavisi od vaše težine pre trudnoće i veoma varira od majke do majke. Većina žena u trudnoći dobije između 10 i 12,5 kg (22-28 lb), od čega je nešto težina bebe koja sve više raste15.
Ako još uvek niste bili kod svog lekara opšte prakse, trebalo bi da zakažete termin kako bi mogao da počne da planira vašu prenatalnu negu, uključujući prvo ultrazvučno snimanje.
Poslednji put pregledano: 03. decembar 2019

Buduće zdravlje vaše bebe počinje ovde
U Aptaclubu verujemo da iskustvo pomaže u izgradnji otpornosti; da svaki novi susret, bilo u trudnoći ili nakon rođenja, može da oblikuje budući razvoj vaše bebe. Pomoću naše naučne stručnosti i podrške jedan na jedan, možemo pomoći vama i vašoj bebi da zagrlite sutrašnjicu.