Razvoj mališana: 12–24 meseca

Dani nezavisnosti

Ishrana i igra idu daleko

Između 12 i 24 meseca, mališani se razvijaju na fascinantne, uzbudljive i iznenađujuće načine. Fizički, socijalno, emocionalno i verbalno postaju nezavisniji i sposobniji da izraze svoju ličnost koja cveta. Zdrava, balansirana ishrana potpomaže ovaj razvoj i obezbeđuje hranljive materije potrebne za njihovo učenje i rast. Saznajte o važnosti određenih hranljivih sastojaka u ovoj fazi i zašto je igranje neprocenjiva odskočna daska za sve buduće učenje.

Razvoj vašeg mališana: 12–24 meseca života

Period između prvog i drugog rođendana vašeg mališana je vreme neverovatnog i uzbudljivog mentalnog i fizičkog rasta.

Poboljšane motoričke veštine i jači mišići znače da postaje sve pokretljiviji iz dana u dan, sigurnije krstari i hoda i ostvaruje koordinaciju potrebnu za trčanje i skakanje. I njegove kosti se brzo razvijaju, a stalni proces obnavljanja kostiju pomaže svakoj kosti da ojača i raste.

Društveno, vaš mališan postaje sve samosvesniji i pun pouzdanja. To se dešava uporedo sa dramatičnim promenama u jezičkom centru njegovog mozga, što mu omogućava da jasnije izrazi svoje želje i potrebe.

Kada prvi put počne da sastavlja reči, njegove rečenice će biti vrlo jednostavne – na primer, ‘igraj mene’ kada želi da se igrate sa njim. Možda ćete primetiti da „ja“ i „mene“ postaju neke od njegovih omiljenih reči kako se njegove komunikacijske veštine poboljšavaju između 1 i 2 godine.

Sav ovaj razvoj zahteva širok spektar hranljivih sastojaka i energije. Međutim, bez obzira da li je bliži 12 ili 24 meseca, njegov stomak je i dalje mali u odnosu na veličinu tela: zato je važno obezbediti zdravu ishranu bogatu hranljivim materijama.

Optimalna ishrana potpomaže razvoj vašeg mališana

Iako vaš mališan svakodnevno sve više i više liči na mini odraslu osobu, još uvek ima puno toga da uradi da odraste i njegove prehrambene potrebe se razlikuju od vaših. Neverovatno, između 1. i 2. godine života vašem detetu treba skoro tri puta više energije za njegovu veličinu nego odrasloj osobi. Kad uzmete u obzir da je njegov trbuščić oko tri puta manji, lako je shvatiti zašto se svaki zalogaj računa.

Mališanima je potreban širok spektar hranljivih sastojaka za podsticanje njihovog brzog razvoja.

Zdrava, balansirana ishrana je neophodna da bi vaše malo dete obezbedilo pravi balans hranljivih sastojaka potrebnih za optimalan razvoj. Dva neophodna vitamina u ovoj fazi su gvožđe i vitamin D.

Gvožđe igra važnu ulogu u mnogim funkcijama tela i ključni je hranljivi sastojak za zdrav razvoj mozga. Dobri izvori uključuju meso, masnu ribu i jaja, kao i biljne izvore poput pasulja i zelenog, lisnatog povrća. Meso i riba sadrže hem gvožđe – vrstu gvožđa koja se lakše koristi i apsorbuje u poređenju sa nehem gvožđem koje se nalazi u biljnim izvorima. Uključivanje čak i malih količina mesa i ribe u ishranu vašeg mališana će poboljšati apsorpciju gvožđa iz drugih izvora.

Zbog temperamentnih tendencija mališana, kao i zbog faza nervoznog jedenja i njihovih malih apetita, mnogi mališani nemaju dovoljno gvožđa u svojoj ishrani. Zapanjujuće je da preko 50% mališana uzrasti između 18 meseci i 3 godine ne dobija preporučenu dnevnu količinu, tako da svaki roditelj mora biti svestan ovog neophodnog hranljivog sastojka2. Situacija se može pogoršati ako mališani previše jedu hranu sa malim sadržajem gvožđa, uključujući kravlje mleko.

Da bi vaše dete povećalo unos gvožđa, pokušajte da svakodnevno nudite bar jednu namirnicu bogatu gvožđem. Uparivanje sa povrćem ili komadom voća bogatog vitaminom C će pomoći telu vašeg mališana da ga efikasnije apsorbuje.

toddler in hat smiling

Vitamin D je još jedan važan hranljivi sastojak za ovu fazu, koji potpomaže razvoj kostiju vašeg deteta pomažući telu da apsorbuje kalcijum i fosfor. Glavni prirodni izvor vitamina D je letnja sunčeva svetlost na koži vašeg deteta. Zbog toga Ministarstvo zdravlja preporučuje da sva deca uzrasta od 1 do 3 godine uzimaju najmanje 7mcg vitamina D dnevno, bez obzira na izlaganje suncu. Masna riba, jaja i obogaćene žitarice su sjajni načini koji pomažu u ispunjavanju ovog zahteva, ali mališanima može biti teško da pojedu dovoljno ove hrane kako bi postigli nivo koji im je potreban.

Igra: Savršena stimulacija za vašeg mališana

Igra je način učenja vašeg deteta. Kroz igru, deca stiču osnovne životne veštine koje će im biti potrebne za ceo život, uključujući deljenje, slušanje, socijalnu interakciju i rešavanje problema1.

Mlađa deca se često igraju sama, što je sasvim normalno. Čak i u društvu drugog mališana, vaše dete možda neće stupiti u komunikaciju. To se naziva paralelnom igrom. U nekom trenutku, obično kada navrše drugu godinu, vaše dete će početi da komunicira sa drugima.

Njihova sve veća svest o tome šta se dešava oko njih, pomešana sa pouzdanjem koje sve više raste, znači da bi vaš mališan povremeno mogao da poželi da preuzme kontrolu. Dozvoliti vašem mališanu da samostalno donosi odluke je odličan način da mu pomognete da se oseća vrednim i saslušanim.

Davanje mališanima da biraju između dva predmeta ili hrane omogućava im da osećaju da imaju kontrolu.

Dozvolite im da izaberu koju odeću će nositi ili koje igre će igrati. Takođe možete pomoći svom mališanu da iskoristi svoje nove veštine koordinacije hodajući na različite načine – bočno, unazad, unapred – kao i trčeći i skačući.

Što više nauče i razumeju, to će slušati ono što govorite sa više interesovanja. U ovoj fazi razvoja, više je nego verovatno da će vaš mališan želeti da se pridruži pevanju dečjih pesmica i pesama, pa je dobra ideja da osvežite pamćenje i setite se svih omiljenih iz svog detinjstva.

Samo morate biti svesni izraza lica i živopisnog jezika koji koristite sa njim. Vaš mališan uči oponašajući vas na načine koje ne biste očekivali, a ono čega se seća i ponavlja može biti prilično iznenađujuće, čak i sa samo 1 godinom života.

SLEDEĆI KORACI

Potražite recepte koji uključuju sledeću hranu bogatu hranjivim sastojcima kao potporu razvoju vašeg mališana u ovoj fazi:

  • Masna riba – losos, sardine ili skuša
  • Meso bogato gvožđem – govedina, svinjetina, jagnjetina, divljač, piletina
  • Slatki krompir
  • Brokoli, kelj i drugo lisnato, zeleno povrće
  • Jagode ili borovnice
  • Obogaćeno mleko ili žitarice

Poslednji put pregledano: 26. avgusta 2014

kontaktirajte aptaclub

Buduće zdravlje vaše bebe počinje ovde

U Aptaclubu verujemo da iskustvo pomaže u izgradnji otpornosti; da svaki novi susret, bilo u trudnoći ili nakon rođenja, može da oblikuje budući razvoj vaše bebe. Pomoću naše naučne stručnosti i podrške jedan na jedan, možemo pomoći vama i vašoj bebi da zagrlite sutrašnjicu.

Povezani članci

Pitanja o hranjenju i ishrani?

Naše babice, nutricionisti i savetnici za hranjenje su uvek su pri ruci da razgovaraju o hranjenju vaše bebe. Dakle, ukoliko imate neko pitanje, samo stupite u kontakt.

x