Razvoj vaše bebe u 3. mesecu života

Pravljenje pokreta

Počinje da blista, nastavlja da raste

Vaša pametna i budna tromesečna beba iz dana u dan sve više reaguje. Njena ličnost počinje da blista, a fizička i mentalna stimulacija će joj pomoći da nauči nove veštine. Sav ovaj razvoj može dovesti do povećanja apetita. Međutim, to nije znak da su spremni za odvikavanje od majčinog mleka.

parenting icon circle

Svetlije budućnosti počinju ovde

Saznajte više o razvoju dojenčadi kako biste pomogli oblikovanje budućnosti svoje bebe

Više od naših stručnjaka

Šta se dešava u ovom mesecu?

Vaša tromesečna beba sada može izgledati mnogo pažljivija i sposobnija da se izrazi. Obilje stimulacije će omogućiti da njen um i telo nastave da uče u ovoj fazi njenog razvoja. Do sada, vaša beba možda može da „govori s osmehom“, što znači da može da započne „razgovor“ tako što će vam uputiti široki osmeh i što će grgotati da bi privukla vašu pažnju. Ponekad će gledati vaše lice dok se ne osmehnete, a zatim će uzvratiti odgovorom oduševljenja.

Jači mišići znatno olakšavaju hvatanje stvari.

Njen stisak postaje sve jači i uskoro će  svojim grgotanjem i mahanjem rukom moći da kažu kada su uzbuđeni.

Jačanje njenih mišića

Uskoro ćete primetiti da vaša beba može sama da drži glavu; ovo je zbog razvoja mišića na vratu. Takođe će početi energično da udara nogama kada leži na stomačiću.

Njeno telo će se potpuno ispraviti, a kičma će postati duga i prava.
baby ear

Njene šake će i dalje biti beskrajan izvor fascinacije i možda će pokušati da se protegne i posegne za predmetima – mada još uvek neće moći da ih uhvati.

Razvoj čula vaše bebe

Sa 3 meseca, vaša beba će koristiti svoja sve efikasnija čula da istražuje svet oko sebe. Kako stekne kontrolu nad svojim vidom, možda će moći da prati predmete očima1. Uskoro će moći da prepozna poznata lica, čak i na daljinu. Ljudska lica su jedna od bebinih omiljenih stvari koje treba pogledati, posebno roditeljska i svoje. Instalirajte ogledalo za bebe u visini njenih očiju i pogledajte kako vaša beba gleda sebe. Možete je takođe uhvatiti kako gleda kroz prozor ili sliku sa druge strane sobe. A njen sluh u razvoju može značiti da je glasni zvukovi sada zaprepašćuju.

Veštine komunikacije sa 3 meseca

Uskoro vaša beba može da počne da eksperimentiše sa zvukovima, počevši od slova poput P, B i M, koja lako može da napravi usnama. Zbog toga mnogo beba nauči da kaže „mama“ i „tata“ pre bilo čega drugog.

Hranjenje njenog razvoja

Važno je da vaša beba dobije sve hranljive materije potrebne za brzi rast i razvoj. Najbolji način da beba dobije dovoljno mleka je da se odgovori na njene znake gladi. Ako joj se apetit naglo poveća, ne mora nužno značiti da je spremna da započne odvikavanje od majčinog mleka; možda samo prolazi kroz nalet rasta. Ministarstvo zdravlja i Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuju da majčino mleko bude jedini izvor ishrane u prvih šest meseci života, a zatim kontinuirani izvor ishrane sa mešovitom ishranom do dve godine starosti i dalje2. Oovo je zato što probavni sistem sa tri meseca starosti još uvek nije dovoljno zreo za čvrstu hranu – čak ni za kašice.

Svaka beba je drugačija. Ne postoji utvrđena količina mleka kojom bi trebalo da je hranite.

Najbolji način da utvrdite da li vaša beba uzima dovoljno mleka je da je slušate. Ako želi da je češće dojite, vaše telo će se prilagoditi i proizvesti više mleka.

Za savet o tome da li vaša beba uzima dovoljno mleka, pročitajte naš članak.

Načini za stimulisanje bebinog uma i tela

Jednostavan način za povećanje snage bebinog mišića je postavljanje pokretne ili muzičke vrteške iznad njenog krevetića, odmah izvan dosega, tako da mora da je uhvati. Ovo će takođe poboljšati koordinaciju ruka-oko, dok će registrovanje onoga što je ispred nje stimulisati njen um.

  1. Američko udreženje za optometriju. Vid kod dojenčadi: Od rođenja do 24 meseca starosti [Online]. Dostupno na: www.aoa.org/patients-and-public/good-vision-throughout-life/childrens-vision/infant-vision-birth-to-24-months-of-age[Dostupno od aprila 2014]
  2. SZO. Dojenje [Online]. Dostupno na: www.who.int/topics/breastfeeding/en/[Dostupno od aprila 2014]

Poslednji put pregledano: 13. avgusta 2014

kontaktirajte aptaclub

Buduće zdravlje vaše bebe počinje ovde

U Aptaclubu verujemo da iskustvo pomaže u izgradnji otpornosti; da svaki novi susret, bilo u trudnoći ili nakon rođenja, može da oblikuje budući razvoj vaše bebe. Pomoću naše naučne stručnosti i podrške jedan na jedan, možemo pomoći vama i vašoj bebi da zagrlite sutrašnjicu.

Povezani članci

Pitanja o hranjenju i ishrani?

Naše babice, nutricionisti i savetnici za hranjenje su uvek su pri ruci da razgovaraju o hranjenju vaše bebe. Dakle, ukoliko imate neko pitanje, samo stupite u kontakt.

x