Šta je odvikavanje? – Vodič za odvikavanje bebe od mleka & saveti

Hrana, slavna hrana

Sve što treba da znate o odvikavanju

Vaša beba će brže rasti tokom prve godine nego tokom bilo kog drugog perioda u životu. U ovom periodu intenzivnog razvoja, njene nutricionističke potrebe se prirodno menjaju i evoluiraju, a sa oko 6 meseci prehrana samo mlekom više neće pružati dovoljno energije za rast ili važne minerale poput gvožđa. Naučite kako da prepoznate znakove da je vaša beba spremna za više i pročitajte naše savete za odvikavanje i rane početke uvođenja čvrste hrane.  

parenting icon circle

Svetlije budućnosti počinju ovde

Saznajte više o razvoju dojenčadi kako biste pomogli oblikovanje budućnosti svoje bebe

Kako moja beba uči da jede?

Naučiti jesti čvrstu hranu je postepen proces. Prvi korak je prepoznavanje znakova da je beba spremna za odvikavanje.

Sa otprilike šest meseci vaša beba će verovatno moći da sedi uz podršku, ima pojačanu kontrolu pokreta glave i može jače da sisa. Bebin ‘refleks potiskivanja jezika’ (gurkanje jezika napred kad god se stimuliše zadnji deo grla) i geg refleks postaju manje izraženi što će joj omogućiti da guta hranu, pa je ovo obično idealno vreme za početak odvikavanja.

Ipak, nema potrebe za žurbom. U ovoj fazi vaša beba će se i dalje uglavnom hraniti majčinim mlekom ili adaptiranim mlekom.

Gde da počnem?

Kada prvi put uvodite čvrstu hranu, najbolje je da odaberete vreme kada je beba mirna i budna, a imate dovoljno vremena da joj dozvolite da istražuje i eksperimentiše, kao i da se nosite sa neredom. Pokušajte da joj ne dajete čvrstu hranu kada je zaista gladna, preumorna ili očekuje svoje uobičajeno mleko, jer bi mogla biti frustrirana.

Za početak ćete primetiti da vaša beba gura hranu iz usta. To ne znači da joj se hrana ne sviđa. Do sada se vaša beba susrela samo sa tečnostima i sada mora da nauči da pomera čvršću hranu po ustima i da je guta. Mnogo toga se jednostavno može vratiti ponovo. Iako je frustrirajuće i neuredno, ovo je sve deo učenja kako se jede, a ove veštine su takođe važne za razvoj govora.

Ukoliko vaša beba stalno odbija hranu, to bi jednostavno moglo značiti da nije spremna za odvikavanje, zato zaustavite i pokušajte ponovo neki drugi dan.

Biće potrebno neko vreme da se vaša beba navikne na osećaj i ukus hrane u ustima, a u početku odvikavanja to uključuje puno pokušaja, grešaka i istrajnosti. Počnite nudeći malu količinu kašaste hrane sa vrha kašike. Za početak je dovoljna jedna do dve kašičice. Vaša beba će uskoro naučiti da stvara bolus (malu masu hrane) i premešta je u zadnji deo usta da bi je progutala.

Vaša beba ponekad može da se zakašlje, poprska ili zaguši dok uči da se snalazi sa čvrstom hranom. Zagušivanje je u stvari prirodni refleks koji pomaže da se hrana odstrani iz disajnih puteva. Iako ste zabrinuti dok to posmatrate, ovo je sve deo učenja kako jesti čvrstu hranu a manje će se dešavati kako vaša beba postaje veštija u jelu.

Kako se vaša beba navikava na hranu, postepeno možete da povećavate količinu i vrstu hrane koju nudite, sve dok uživa u dva do tri raznovrsna obroka svakog dana. Ukoliko vaša beba deluje oduševljeno, u redu je ponuditi joj više.

baby holding carrot

Možda ćete primetiti da vaša beba već vrlo rano ima određene sklonosti. Iako može biti primamljivo da neprestano nudite njene favorite, što je veća raznolikost voća, povrća i ukusa koje oseti tokom odvikavanja od mleka, to je veća verovatnoća da će se hraniti raznovrsno, čim dođe u fazu malog deteta.

Vredi imati na umu da će biti potrebno nekoliko pokušaja dok vaša beba ne prihvati neku novu hranu, ponekad čak osam ili 10 ukusa pre nego što joj se nešto svidi. Zato, ako u početku ne uzima određenu hranu, nastavite da pokušavate.

Možete da pokušate da napravite kašu i zamrznete je u posudama za kockice leda, tako da svakodnevno imate mešavinu ukusa.

Odvikavanje bebe od majčinog mleka zahteva vreme i strpljenje. Učenje o tome kako se jede se veoma razlikuje od sisanja mleka iz dojke ili flašice.

Otkrivanje novih ukusa i tekstura sa 7–12 meseci

Konzistentnost, tekstura i raspon namirnica se moraju menjati kako vaša beba raste. Vaša beba će uskoro naučiti da grize i žvaće, drži kašiku i na kraju se hrani samostalno, pa je ovo savršena prilika da je podstaknete da jede raznovrsnu, balansiranu hranu i uspostavi zdrave navike prehranjivanja koje će trajati i u detinjstvu i kasnije.

U ovom dobu, nakon što je beba naučila da uzima mekanu hranu iz kašike, možete da, razmislite o uvođenju kašaste hrane sa mekim grudvicama. Vaša beba tada takođe može da hvata stvari, zato joj ponudite i mekanu hranu koja se jede prstima, poput kuvanih štapića šargarepe ili tosta.

Ovo je vreme i za uvođenje hrane bogate nizom važnih vitamina i minerala, kao što je gvožđe. Ponudite bebi širu paletu kaša i izmiksirane hrane, kao što su meso, riba, pasulj ili semenke (pripremljeni bez soli), jaja (dobro  kuvana tako da belanca i žumanca budu čvrsti), lagani maslac od orašastih plodova i voće i povrće. Uključite i neku skrobnu hranu, kao što su krompir, pirinač, testenine i kus-kus. Punomasni mlečni proizvodi poput jogurta, sira i krem sira su odlična hrana za odvikavanje, ali imajte na umu da majčino mleko ili adaptirano mleko i dalje treba da budu njihovo glavno mlečno piće bar do prvog rođendana.

Težite zdravoj, izbalansiranoj ishrani, sličnoj onoj za sebe, ali bez soli ili dodatog šećera. Uključite dobre izvore proteina, poput mesa, ribe, jaja, pasulja ili laganih maslaca od orašastih plodova; voće i povrće; mlečnu hranu bogatu kalcijumom; i skrobnu hranu sa ugljenim hidratima kao što su pirinač, ovsena čorba, hleb i testenine.

Šta je sa odvikavanjem koje vodi beba?

Odvikavanje od mleka koje vodi beba je steklo popularnost nakon što je knjiga Gill Rapley objavljena 2008. Radi se o teoriji da kada se uvodi čvrsta hrana, bebe treba podsticati da se hrane samostalno, uz malu ili nikakvu pomoć mame. To obično uključuje hranu koja se jede prstima, poput šargarepe i brokolija pripremljenih na pari.

Iako odvikavanje od mleka koje vodi beba ima razne prednosti, preporučujemo da počnete sa kašama. Početi sa raznovrsnom mekšom kašastom hranom je sigurna i efikasna metoda koja pomaže bebama da dobiju širok spektar hranljivih sastojaka koji su im potrebni. NHS podržava ovaj savet

Kako god odlučili da svoju bebu upoznate sa čvrstom hranom, važno je da potražite signale koji vam govore da joj je dosta. Može da okrene glavu ili jednostavno zatvori usta.

Kada beba pređe na meku hranu koja se jede prstima, može da vežba da se samostalno hrani i uvežbava koordinaciju ruke i usta.

  1. NHS UK. Odvikavanje bebe od mleka [Online]. 2011. Dostupno na: www.nhs.uk/ipgmedia/national/british%20nutrition%20foundation/assets/weaningyourbaby.pdf [Dostupno od jula 2014]
  2. NHS UK. Čime hraniti malu decu [Online]. 2014. Dostupno na: www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/understanding-food-groups.aspx [Dostupno od jula 2014]
  3. Wright CM et al. Matern Child Nutr 2011;7(1):27-33.
  4. Farrell E. Pedijatrijska grupa britanske dijetetske asocijacije. Odvikavanje deteta od mleka [Online]. 2011. Dostupno na: www.bda.uk.com/foodfacts/WeaningYourChild [Dostupno od jula 2014]
  5. Nicklaus S (2011) Prihvatanje nove hrane kod dece prilikom odvikavanja. Uloga praksi odvikavanja i senzornih svojstava hrane. Apetit 57: 812-815

Poslednji put pregledano: 5. septembra 2016

kontaktirajte aptaclub

Buduće zdravlje vaše bebe počinje ovde

U Aptaclubu verujemo da iskustvo pomaže u izgradnji otpornosti; da svaki novi susret, bilo u trudnoći ili nakon rođenja, može da oblikuje budući razvoj vaše bebe. Pomoću naše naučne stručnosti i podrške jedan na jedan, možemo pomoći vama i vašoj bebi da zagrlite sutrašnjicu.

Povezani članci

Pitanja o hranjenju i ishrani?

Naše babice, nutricionisti i savetnici za hranjenje su uvek su pri ruci da razgovaraju o hranjenju vaše bebe. Dakle, ukoliko imate neko pitanje, samo stupite u kontakt.

x