Hrana koju treba izbegavati

Van menija

Ostavite cele orašaste plodove, med i šećer za kasnije

Važno je da svoju bebu upoznate sa širokim izborom namirnica tokom odvikavanja od majčinog mleka. Međutim, postoje neke namirnice koje nisu pogodne dok beba ne napuni 12 meseci i treba ih izbegavati tokom faze njenog razvoja u periodu odvikavanja od majčinog mleka.

careline icon circle

Savet stručnjaka

Dođite do podrške koja vam je potrebna u trenutku kada vam je potrebna

Hrana koju treba izbegavati tokom odvikavanja od majčinog mleka1

Važno je da svoje dete upoznate sa raznovrsnom hranom kada započnete s odvikavanjem, kako biste bili sigurni da ono dobija sve hranljive materije potrebne za normalan rast i razvoj. Ovo takođe potpomaže zdravoj ishrani kasnije u životu.

Ipak, postoje neke namirnice koje nisu pogodne za bebe mlađe od 12 meseci i treba ih izbegavati tokom procesa odvikavanja od majčinog mleka. One:

  • Kravlje mleko – ono se može koristiti u kuvanju od 6 meseci pa nadalje, ali ne sadrži prave hranljive sastojke koji zamenjuju majčino mleko ili adaptirano mleko kao glavno piće vaše bebe, bar do prvog rođendana.
  • Kozje mleko – slično kravljem mleku, i ovde nedostaje pravi balans hranljivih sastojaka koji bi zamenili majčino mleko ili adaptirano mleko kao glavno mlečno piće vaše bebe do posle 12 meseci. Ukoliko je pasterizovano, kozje mleko se može koristiti u kuvanju od navršenih 6 meseci starosti bebe. 
  • So – bubrezi beba nisu dovoljno razvijeni da bi se nosili sa puno natrijuma, stoga izbegavajte dodavanje soli njihovoj hrani i obratite pažnju na hranu kupljenu u prodavnici koja može imati visok nivo soli.
  • Šećer – prekomerna konzumacija može oštetiti zube vaše bebe i podstaći je da razvije slatki zub. Šećer takođe ima vrlo malu hranljivu vrednost i uopšte ne doprinosi uravnoteženoj ishrani, pa ga je najbolje izbegavati.
  • Med – bakterije u medu mogu povremeno da proizvedu toksine u bebinim crevima i izazvati botulizam dojenčadi. Med takođe sadrži visok nivo šećera.
  • Celi orašasti plodovi – jer stvaraju opasnost od gušenja, celi orašasti plodovi se ne smeju davati deci mlađoj od 5 godina. Sve dok ne postoji porodična istorija alergije, mogu se davati kao mleveni ili u kuvanju od 6 meseci nadalje.
  • Hrana sa niskim sadržajem masti – bebama je potrebna mast u ishrani i ne sme im se davati mleko, jogurti ili hrana za odrasle sa niskim sadržajem masti.
  • Ajkula, sabljarka i marlin – ove vrste riba mogu da sadrže štetne nivoe žive, što može uticati na nervni sistem u razvoju vaše bebe.   
  • Sirove školjke – imuni sistem vaše bebe je manje razvijen od imunog sistema odraslih, što ih čini podložnijim trovanju hranom. Sirove školjke treba izbegavati, ali kuvane školjke su u redu za bebe starije od 6 meseci.
  • Mekani sir sazreo u kalupu ili nepasterizovani sir – jer se imuni sistem vaše bebe još uvek razvija, podložnija je bolestima od bakterija u hrani nego odrasli. Nepasterizovani sirevi i mekane verzije sazrele u kalupu, kao što su brie ili kamamber, su u redu za vas, čak i tokom dojenja, ali mladi probavni sistem vaše bebe još uvek nije spreman da se nosi sa njima.
  • Čaj ili kafa – svako piće koje sadrži kofein nije pogodno za bebu, a tanini u čaju mogu sprečiti apsorpciju gvožđa.
  • Nedovoljno kuvana jaja bez pečata crvenog lava – bebe starije od 6 meseci mogu da jedu jaja, a ako imaju pečat crvenog lava mogu se davati sirova (na primer u domaćem majonezu) ili lagano kuvana. Ako nemaju ovaj pečat ili reči «British Lion Quality», onda ih treba kuvati dok belance i žumance ne postanu čvrsti2.

  1. NHS UK. Hrana koju treba da izbegavate da dajete svojoj bebi [Online]. 2013. Dostupno na: www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/foods-to-avoid-baby.aspx [Dostupno od maja 2014]
  2. NHS UK. Jaja [Online]. 2013. Dostupno na: www.nhs.uk/Livewell/Goodfood/Pages/eggs-nutrition.aspx [Dostupno od februara 2017]
kontaktirajte aptaclub

Buduće zdravlje vaše bebe počinje ovde

U Aptaclubu verujemo da iskustvo pomaže u izgradnji otpornosti; da svaki novi susret, bilo u trudnoći ili nakon rođenja, može da oblikuje budući razvoj vaše bebe. Pomoću naše naučne stručnosti i podrške jedan na jedan, možemo pomoći vama i vašoj bebi da zagrlite sutrašnjicu.

Povezani članci

Pitanja o hranjenju i ishrani?

Naše babice, nutricionisti i savetnici za hranjenje su uvek su pri ruci da razgovaraju o hranjenju vaše bebe. Dakle, ukoliko imate neko pitanje, samo stupite u kontakt.

x